90090001 polska odwraca oczy.indd

„Polska odwraca oczy”

– Zawsze chciałam być policjantką śledczą – mówi Kopińska. – Ścigać  przemoc dotykającą bezbronnych ludzi. Dziś robię to jako dziennikarka.

„Polska odwraca oczy” to opowieści o kilku z najważniejszych  spraw karnych ostatnich lat.

W książce znajduje się reportaż o dręczonych nieletnich pacjentach szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim („Oddział chorych ze strachu”), tuszowaniu przez policję najtrudniejszych spraw związanych z zabójstwami („Ten trup się nie liczy”),  oraz – nigdy niepublikowana – rozmowa z żoną Mariusza Trynkiewicza, osadzonego w ośrodku specjalnym w Gostyninie, zabójcy czterech chłopców. .

Z reportaży Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych na zawsze z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzienia, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych dla dzieci.

Do kupienia w Empik: http://www.empik.com/polska-odwraca-oczy-reportaze-justyny-kopinskiej-kopinska-justyna,p1119007898,ksiazka-p

okładka czy bog wybaczy siostrze bernadetcie

„Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?”

Kryminał sądowy oparty na faktach – opis śledztwa policjantów  i prokurator w sprawie przemocy sióstr Boromeuszek w Zabrzu.

Do kupienia w Empik: http://www.empik.com/czy-bog-wybaczy-siostrze-bernadetcie-kopinska-justyna,p1106271819,ksiazka-p?gclid=CN_cwJ-M_cUCFYXPcgodoCIAZg&gclsrc=aw.ds

Małgorzata Szumowska: Książka jest dobrym materiałem na film o mrocznej stronie współczesnej Polski

Adam Michnik : Ta książka to więcej niż reportaż – to moralitet.

Paweł Moczydłowski, były szef więziennictwa: Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie” to aktualna wersja baśni Nowe szaty króla Hansa Chrystiana Andersena. Autorka optymistycznie opowiada nam, że przy całym społecznym zakłamaniu wokół „domu dziecka” siostry Bernadetty znaleźli się na szczęście: jedno dziecko, jedna nauczycielka, jedna pani prokurator, policjant i psycholog, aby reszta zobaczyła, że KRÓL JEST NAGI.

Książkę poleca Amnesty International: Justyna Kopińska pokazuje jak przerażające w skutkach dla jednostki mogą być zaniedbania państwa w wypełnianiu gwaranta praw człowieka.